Wybieramy laptop poleasingowy

JAK WYBRAĆ DOBRY LAPTOP / KOMPUTER ?

SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA –  wybierz sprzęt z odpowiednimi podzespołami, które zapewnią płynną pracę i pozwolą uruchomić wszystkie potrzebne programy i aplikacje.

WIELKOŚĆ / WYMIARY – dopasuj wielkość matrycy do swoich potrzeb, wybierz konstrukcję mobilną, stacjonarną lub tzw. uniwersalną.

PERSONALIZACJA wybierz sprzęt, który umożliwia rozbudowę komponentów na przyszłość.

„SZYTY NA MIARĘ” tak właśnie można w 3 słowach nazwać laptop, jaki potrzebujesz.

ZAUFAJ NASZEMU DOŚWIADCZENIU.
POMOŻEMY WYBRAĆ SPRZĘT IDEALNY DLA TWOICH POTRZEB !

Jak wybrać dobry laptop lub komputer ?

Sprzętu komputerowego na rynku jest mnóstwo, ale nie każdy będzie idealnie pasować do potrzeb każdego klienta. Jak więc wybrać laptop lub komputer PC, który będzie odpowiedni do konkretnych zastosowań?

Zamierzasz kupić nowy laptop? Przegląd parametrów umieszczonych na specyfikacjach przyprawa Cię o ból głowy? Mamy dla Ciebie zestaw sugestii, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Laptop / komputer – jakość wykonania

Pierwsza i najważniejsza sprawa to zwrócenie uwagi na jakość kupowanego sprzętu. I nie ma tu znaczenia, czy mówimy o komputerze stacjonarnym, laptopie, czy też o urządzeniach peryferyjnych, takich jak drukarki, bądź skanery.

To właśnie od jakości zależy to, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że sprzęt będzie działać sprawnie przez lata, a nie tylko parę miesięcy. Co ciekawe, dobrze jest przy tym zwracać uwagę nie tylko na producentów (choć niewątpliwie niektóre marki mają tak dobrą renomę, że można już na starcie zawężać wybór właśnie do nich – chociażby Lenovo, HP czy Dell), lecz również na konkretne modele. W końcu nawet najlepszy wytwórca może co jakiś czas wypuścić na rynek słabszy produkt. Z drugiej strony mniej znany producent może czasem zaprojektować technologiczną perełkę, która będzie warta uwagi.

Co w takim razie robić? Dobrym pomysłem jest poszukanie recenzji konkretnego modelu urządzenia (pamiętając przy tym, że zdarzają się różne jego konfiguracje) lub… zapytanie kogoś, kto się pasjonuje technologią, co sądzi o danym modelu laptopa lub drukarki.

 

Dobry laptop dla firmy

Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa lub komputera ?

Banałem jest stwierdzenie, że na parametry techniczne. Tym niemniej – przyglądnij się im uważnie, a w razie wątpliwości zawsze ustalaj szczegóły. Bywa, że potencjalne problemy łatwo przeoczyć, gdy na przykład procesor jest odpowiednio mocny, pamięć wystarczająco duża, a zapomnimy o tym, że potrzebujemy konkretnej liczby wejść USB (to jednak jest stosunkowo proste do rozwiązania dzięki prostym hubom/rozdzielaczom).

Jednak technikalia to nie wszystko. Równie istotny jest stan bieżący urządzenia, włącznie z takimi kwestiami, jak w pełni sprawna matryca, bez bad pikseli.

Wreszcie kwestia najważniejsza – upewnij się, jak wygląda sprawa świadczeń gwarancyjnych. Ci sprzedawcy komputerów poleasingowych, którzy faktycznie dbają o jego jakość, dodają odpowiedni okres ochronny, a i po nim można skorzystać u nich z serwisu naprawczego.

Jest jednak jeszcze jedna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, a mianowicie…

Laptop do pracy
komputer gamingowy

Komputer do grania, czy laptop do pracy?

Pierwsza i najważniejsza sprawa, to określenie potrzeb. Czy na kupowanym sprzęcie zamierzasz pracować, czy grać? Czy będziesz na nim instalować wyłącznie podstawowy zestaw oprogramowania, czy też bardziej wymagające aplikacje? Jak często będziesz go używać i czy komputer powinien być mobilny (laptop), czy też w pełni wystarczy tak zwana „stacjonarka”?

Wiele osób niepotrzebnie od razu skupia się na najmocniejszych konfiguracjach lub przeciwnie – od razu szuka wyłącznie wśród najtańszych opcji. Tymczasem oba te podejścia mogą być kolosalnym błędem, jeśli nie skupimy się po prostu na tym, jaki laptop będzie najbardziej optymalny do faktycznego sposobu użytkowania.

Przykłady? Proszę bardzo!

  • Podstawowe prace biurowe. W takim wariancie wystarczy, że urządzenie „utrzyma” podstawowy zestaw programów, takich jak przeglądarka, pakiet biurowy, czy arkusz kalkulacyjny. Choć tu uwaga – warto się zastanowić, czy wśród obsługiwanych dokumentów nie ma bardzo dużych plików (również tych wczytywanych przez Google Sheet), ponieważ takowe mogą nieco mocniej obciążyć pamięć. Jeśli jednak pominąć ten aspekt – w zastosowaniach biurowych kluczowym czynnikiem będzie stabilność pracy, a nie osiągi sprzętowe.
  • Uniwersalny komputer domowy. Jeśli maszyna ma służyć w zasadzie do obsługi multimediów i – od czasu do czasu – kilku niekoniecznie najnowszych gier, można się zastanowić nad tym, czy potrzebny będzie laptop, czy może lepiej zastąpić go jednostką PC. Dlaczego? Ponieważ w podobnej cenie można uzyskać wyższe parametry. Z drugiej strony laptop jest mobilny i bez problemu można przenosić pomiędzy pomieszczeniami, co również stanowi spory atut.
  • Komputer gamingowy. Jeśli głównym celem jest granie w nowe gry, oszczędność niewiele da. Warto rozejrzeć się po urządzeniach z wyższej półki i… szukać parametrów, które nie będą „na styk” – wymagania minimalne mogą się nie sprawdzić, gdy pojawi się na przykład bardziej rozbudowane rozszerzenie lub kontynuacja naszej ulubionej produkcji.

Procesor i pamięć

To dwa parametry, o których zawsze warto pamiętać, jednak trudno podać konkretne wartości w poradniku, który jedni przeczytają dzień po publikacji, a inni trafią na niego po roku. Jednak to, co osoby nietechniczne powinny zapamiętać, to zweryfikowanie, czy pamięć RAM i moc procesora są odpowiednie dla oprogramowania, które zamierzają używać. Najlepiej z lekkim zapasem, ponieważ zdarza się, że aktualizacje są po prostu bardziej obciążające – a przecież lepiej kupić laptop na lata, a nie tylko na jeden sezon, czyż nie?

Co do szczegółów – zawsze możesz zapytać bądź naszych specjalistów, bądź swoich znajomych. Po prostu przekaż im informacje o swoich oczekiwaniach i wspólnie uda się ustalić optymalne minimum sprzętowe.

Dysk HDD czy SSD?

Dyski SSD zyskały sporą popularność dzięki swojej szybkości, jednak trzeba mieć na względzie, że przy wyższych kosztach oferują mniejszą powierzchnię na dane. Czy to wada? Niekoniecznie. Jeśli zależy Ci na błyskawicznym wczytywaniu danych (co może być bardzo istotne dla graczy, ale tez osób pracujących przy np. obrabianiu dużych plików video), to szybkość ma spore znaczenie.

Z drugiej strony warto też mieć na względzie, że w przypadku wielokrotnego nadpisywania danych (np. przy pracach programistycznych), dyski SSD w którymś momencie mogą wykazać się mniejszą żywotnością, niż HDD. Oczywiście, to nie kwestia roku, czy dwóch, ale jednak długofalowo warto mieć to na względzie.

Złącza

Nie każdy patrzy na dostępne w laptopie złącza, a przecież ich zestaw może być w trakcie użytkowania urządzenia kluczowy. Niedobór portów USB można co prawda rozwiązać poprzez podłączenie hubu, w przypadku innych złączy można kombinować z przejściówkami, ale… Ale czy naprawdę trzeba sobie utrudniać życie, zamiast od razu wybrać maszynę wyposażoną w taką liczbę i rodzaj wejść, by pracować w pełni komfortowo?

Karta graficzna

Jeśli zastanawiasz się, czy warto inwestować w sprzęt z dedykowaną kartą graficzną, czy też skupić się na laptopie z kartą zintegrowaną, po prostu wróć do wskazówki o ustaleniu zastosowania sprzętu. W pracach biurowych lub do oglądania filmów z Netfliksa, wystarczy karta zintegrowana. Jeśli jednak chodzi o gry – tutaj już warto pochylić się nad kartami dedykowanymi i ich parametrami.

System operacyjny

Dla większości użytkowników najwygodniejszym rozwiązaniem będzie Windows. Nawet nie tyle ze względu na wygodę jego obsługi (wbrew pozorom Linux Mint czy Ubuntu są całkiem przyjazne również dla początkujących), co na przyzwyczajenia, zakres dostępnego oprogramowania i łatwość znalezienia kogoś, kto w razie problemów, pomoże je rozwiązać. Jeśli więc chcesz korzystać z laptopa od razu po jego zakupie, upewnij się, czy system jest już na nim obecny – czy też dopiero wymaga instalacji.

części komputerowe

Używany a nowy sprzęt komputerowy

Wbrew obiegowym opiniom nie zawsze sprzęt „prosto z taśmy fabrycznej” będzie najlepszym rozwiązaniem. Zwróć uwagę na to, że w niektórych przypadkach taka „świeżość” może oznaczać trochę lepsze parametry przy jednocześnie wyraźnie wyższej cenie.

Jeśli jednak przyjrzysz się ofertom na komputery i laptopy poleasingowe, niejednokrotnie znajdziesz wśród nich urządzenia, które są w doskonałym stanie, po dodatkowym przeglądzie, a przy tym po prostu często spełniają wszelkie oczekiwania i wymagania, jakie są przed nimi stawiane.

Zaznaczmy jednak, że używany używanemu nierówny. Czym innym są komputery i laptopy użytkowane wcześniej w warunkach biurowych (często właśnie poleasingowe), a czym innym te, które można znaleźć na aukcjach i w ogłoszeniach osób prywatnych. Co prawda one również mogą być zadbane, jednak nie masz co do tego pewności. Z drugiej strony sprzęt poleasingowy można znaleźć również w wariantach z gwarancją (i takiej zasady trzymamy się na przykład w MikroBajcie) – a to sprawia, że masz pełne poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad tym, co kupujesz i… że będzie to sprzęt, który sprawdzi się w praktyce.

Gdzie szukać komputerów poleasingowych?

Istnieją wyspecjalizowane sklepy, dobrym źródłem może być też hurtownia sprzętu komputerowego, bo i takowa może mieć oferty dla klientów indywidualnych. Zapraszamy do MIKROBAJT !

Laptop dla domu i firmy

Sprzęt dla Ciebie lub do firmy – jakie będzie jego przeznaczenie?

O kwestii zastosowania już wspominaliśmy, jednak jest tak kluczowa, że warto do niej wrócić. Często osoby zainteresowane kupnem komputera stacjonarnego lub laptopa tak mocno koncentrują się na jego możliwościach technicznych, ze zupełnie pomijają rzecz oczywistą – czyli to, co właściwie będzie na danej maszynie robione.

To dość istotne, ponieważ nie trzeba mocnego procesora, jeśli tak naprawdę zależy nam tylko na urządzeniu do odbierania poczty elektronicznej i formatowania dokumentów tekstowych. Z drugiej strony, jeśli komuś zależy na graniu w nowsze gry, wybór najtańszej opcji może być problematyczny. Z kolei gdzieś pośrodku pozostaje całe pole zastosowań pośrednich (włącznie z na przykład zadaniami związanymi z pracą na dużych arkuszach kalkulacyjnych, gdzie problemem jest nie tyle włączenie pakietu biurowego, co pliki, które będzie on obrabiać). W takich sytuacjach zawsze warto zaczerpnąć dodatkowych informacji, aby uniknąć potencjalnych problemów.

Natomiast w każdym zastosowaniu, zarówno do domu, jak do biura, do pracy, jaki do rozrywki, jedna kwestia pozostaje niezmienna. Zawsze warto dopilnować, żeby komputer zapewniał stabilność działania w trakcie użytkowania. W końcu nikt nie lubi efektu „przymrożenia”, czy co gorsze okresowego zawieszania się urządzenia. A takie rzeczy mogą się dziać, gdy na przykład pamięć jest zbyt niska, by „udźwignąć” użytkowane programy lub gdy chcąc korzystać z laptopa w podróży, zapominamy o mocnej baterii.